Monday, February 22, 2010

First Sunday of Great Fast

Metropolitan Stefan’s Reflections for First Sunday of Great Fast

The world’s attention is focused this week on the Winter Olympics being held in Vancouver, Canada. Athletes from different countries are competing to be acknowledged as the best in their respective winter sport. Their success depends on their own personal resolve, training, and self-discipline. In today’s Gospel you and I heard Jesus say, “Come, follow me”. Great Fast or Lent is a gifted time of preparation for meeting the Risen Lord, Jesus Christ! We have to want to respond favorably to Jesus’ invitation. We need to submit ourselves to self-discipline in fasting and participation in prayer services at our parish. Oh, what an acknowledgment you and I will receive when we decide to go for the gold in following Jesus!


Роздуми Митрополита Стефана на першу неділю Великого посту

Сьогодні увесь світ уважно слідкує за перебігом Зимової Олімпіади в Ванкувері, Канада. Атлети з різних країн змагаються за досягнення кращих результатів з зимових видів спорту. Їхній успіх залежить від їх власної підготовки та самодисципліни.
У сьогоднішньому Євангельському читанні ми чули, як Ісус сказав: «Ідіть за мною!» Великий піст є відповідним часом приготування до зустрічі з Воскреслим Господом, Ісусом Христом! Ми повинні захотіти відповісти прихильно на запрошення Ісуса. Ми повинні самодисциплінуватися у пощенні та молитовній участі у богослуження в наших парафіях. І тоді, яку ж то ми нагороду отримаємо, коли вирішимо поборотися за золото у наслідуванні Ісуса!

No comments:

Site Meter